Olympiáda v anglickém jazyce 2019

Olympiády v anglickém jazyce se v únoru ve Vrchlabí zúčastnili dva žáci naší školy. V mladší kategorii nás reprezentoval Michal Knotek (7. tř.) a ve druhé, starší, pak Petr Vlasák (9. tř.). Své nabyté znalosti si porovnávali v soutěžním klání v náročné konkurenci svých vrstevníků z celého okresu Trutnov. Jejich celkové umístění se

skládalo z výsledků v poslechu, následného testu a poté konverzační části. Míša obsadil ve své kategorii z celkového počtu 13-ti účastníků 10. místo (úspěšnost 50%), Petr pak skončil s vyšší úspěšností (70%) na stejném místě v konkurenci 15-ti účastníků.

Oba dva naši zástupci zde získali cenné zkušenosti. Uvědomili si, že svět nekončí v Radvanicích a také zjistili, že v porovnání se žáky z celého okresu a stejného věku nejsou „mimo mísu“, ale konkurenceschopní. Dle jejich vlastních slov měli ze soutěže předem daleko větší obavy. Samozřejmě své sehrála i nervozita, očekávání, co se bude dít, jak bude vše náročné atd. Všechno zvládli velmi slušně, se ctí absolvovali náročné soutěžní klání a reprezentovali naši školu, za což bych jim chtěl oběma poděkovat.

K umístění na absolutně nejvyšších, tzn. medailových pozicích, je vhodné se zaměřit na ještě intenzivnější výuku anglického jazyka (zvláště pak i volnočasovou, např. sledování filmů a seriálů v původním znění, četba knih v AJ apod.). Tyto aktivity mohou ve velmi krátké době velmi výrazně zvýšit schopnost porozumění, obohatí slovní zásobu, zajistí správné intonační návyky, posunou celkovou úroveň znalostí na zcela jinou úroveň (toto potvrzují nejen různé výzkumy či srovnání, ale i slova mnohých účastníků soutěže). Rovněž dílčí zvýšení náročnosti školní výuky J se nabízí býti jedním z cílů vedoucích k dosažení ještě lepších výsledků. Na toto se zcela jistě a bezesporu zaměří (a těší) vyučující angličtiny na naší ZŠ.

A jaké další poznatky nám účast na olympiádě celkově přinesla?

Nové poznatky akce přinesla jak pro naše žáky, tak rovněž i pro naše vyučující. Ti vedle účasti v porotě a konzultacím s dalšími pedagogy (AJ) získali zajímavé informace i srovnání ohledně výuky, metodiky, hodnocení a vůbec celkového pohledu na úroveň a vzdělávání na poli anglického jazyka. Vzájemná výměna názorů, zkušeností a postupů s pedagožskými kolegy z jiných škol byla jednoduše vynikající a maximálně přínosná. Žádoucí postupy a vhodné metody tak mohou angličtináři na půdě ZŠ Radvanice začlenit do vyučovacího procesu a tím své žáky cíleně a konkrétněji připravovat na podobná soutěžní klání.

Na poli AJ zkrátka nespíme. Pracujeme, soutěžíme, snažíme se být v obraze a sledujeme nové trendy, jdeme zkrátka s dobou. Není totiž nic horšího než zůstat stát na místě, stagnovat, držet se konzervativně kdysi přijímaného mustru a nudit tak sebe i své žáky. My se zkrátka hýbeme a výukou bavíme J Jenom ještě trošku přitvrdíme a příští rok… ? No pojedeme zase!!!

Mgr. Pavel Hrubý, vyučující AJ