Vzhledem k opravdu velké nemocnosti dětí a neustále se opakujícím infekcím horních cest dýchacích (rýma, kašel), jsme se s kolegyněmi rozhodly, že do našeho programu zařadíme saunování. Rozhodly jsme se tak proto, že chceme u dětí posilovat imunitu, aby jejich organismus lépe odolával infekčním nákazám. Zároveň chceme, aby si děti již od útlého věku uvědomovaly, že svoje zdraví mohou ovlivnit svým

chováním a způsobem života.

Saunování dětí v předškolním věku má prokazatelně pozitivní účinky na zdravotní stav dětí, působí pozitivně také na psychiku – děti jsou klidnější. Pomáhá při astmatu i alergiích, zvyšuje fyzickou kondici, zajišťuje kvalitnější spánek a zlepšuje se i chuť k jídlu.

Děti nejsou vedeny jen k postojům směřujícím k osvojování zásad zdravého životního stylu, ale jsou vedeny k zvládání sebeobsluhy a samostatnosti, která k procesu saunování neodmyslitelně patří – svlékání, oblékání, děti se musí postarat o sebe a svoje osobní věci, mají své místo v sauně, dodržují určitý řád a předem dohodnutá pravidla, ale i základy hygieny.

Pozitivní účinky saunování se začnou projevovat zhruba po 1 – 2 měsících. Dle odborníků, např. pana Mateje, se u dětí, které se pravidelně saunují, objevuje až o 50 % méně nemocí z nachlazení a pokud se už taková nemoc projeví, její průběh bývá mírný a trvá kratší dobu. Pobyt v sauně naopak není vhodný při problémech s krevním oběhem, vysokým krevním tlakem, pro děti s nemocnými ledvinami nebo játry nebo vážnými kožními nemocemi, ale ani při nachlazení.

Teplota v sauně pro děti je snížená na 65 – 75 stupňů, někdy se uvádí až max. 86 stupňů. Děti jsou v sauně max. 8 – 10 minut, přihlíží se vždy k věku dětí, zkušenostem dětí s pobytem v sauně, pocitům a reakcím dětí. Zpočátku se doporučuje začínat na 5 minutách. Poté dochází k ochlazení. Začneme ochlazováním studeným vzduchem a postupně přidáme sprchování vlažnější vodou. Po cca 5 minutách se prohřívací fáze ještě jednou opakuje. Po dvou fázích prohřívání je cyklus saunování ukončen. Později podle reakce dětí můžeme prohřívací fáze navýšit na tři.

Po saunování se děti osprchují a po obléknutí odchází do školky, kde se věnují klidovým aktivitám.

Za MŠ Radvanice Alice Zachovalová