Se žáky 7. třídy jsme se na přelomu listopadu a prosince tohoto roku zúčastnili výukového třídenního pobytu v rámci projektu Mladí pro klima. Byli jsme ubytováni v prostorách základní školy v Horním Maršově, kde má své zázemí pořádající a projekt zastřešující organizace Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER. Z epidemiologického hlediska to bylo více než bezpečné, protože jsme se nesetkávali s žádnými jinými osobami, mimo

dvou lektorů, kteří nás pobytem provázeli a připravovali pro nás veškerý program. Dále jsme docházeli na nedalekou dřívější faru DOTEK (= dům obnovy tradic, ekologie a kultury), kde jsme absolvovali část programu a konzumovali skvělé obědy a večeře. Zde též platila přísná hygienická opatření.

Každý jsme jiný, a proto se i každému z nás zalíbilo něco jiného. Někteří byli spokojeni s délkou spánku, jiní s výborným jídlem, které bylo 5x denně. Další žáky pak bavily připravené programy, kde poznal jeden druhého i každý sám sebe, nebo při kterých museli všichni spolupracovat a pomáhat si. Zajímavé bylo poznávat ekologické drobnosti i věci velkého významu, kterými můžeme pomoci naší planetě. Velmi napínavá byla procházka nočním hřbitovem a navštívení kostela, kde panovala velmi působivá atmosféra nejen k zamýšlení se nad lidským konáním, ale také k malému hudebnímu zážitku, který jsme si se žáky připravili a prožili. Všichni byli ale určitě spokojeni s počasím, které nám nadělilo několik centimetrů sněhu, ve kterém jsme se vyřádili při koulování a klouzání.

Nejdůležitější bylo, že jsme se všichni v pořádku a zdraví vrátili bezpečně domů a užili jsme si opravdu naplno tyto dny nabité poznáváním, získáváním vědomostí, přípravou na realizaci vlastních výstupů projektu, kterými se budeme zabývat ve druhém pololetí, ale v neposlední řadě také zábavou a pravým horským zimním počasím.

Za ZŠ a MŠ Radvanice Iljana Jirmanová a Jan Malý

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.